Leczenie w ciąży nie wpływa na dzieci

Najnowsze badanie opublikowane w Lancet Neurology, przeprowadzone na grupie matek, które przyjmowały leki przeciwpadaczkowe na receptę w czasie ciąży, w okresie ostatnich 20 lat w Stanach Zjecznoczonych wykazało, że małe dzieci, które były narażone na powszechnie przepisywane leki w macicy, nie mają gorszych wyników neurorozwojowych niż dzieci zdrowych kobiet.

Popularne przekonanie, że przyjmowanie leków przeciwpadaczkowych pierwszej generacji mogło mieć wpływ na rozwój dzieci. Jednak obserwacje i badania pokazały, ze leki nowszej generacji można uznawać za bezpieczne. Jednak brakowało wciąż większych badań na ten temat. Lukę tę wypełniło badanie, które przeprowadzono w okresie 20 lat na grupie kobiet i ich dzieci. Pokazało ono, że nie istnieje związek między przepisywaniem dawek leków, które hamują napady u matki, ale nie niosą ze sobą zwiększonym ryzykiem powikłań neurologicznych u dziecka. Dr Page Pennell, profesor i kierownik katedry neurologii na Uniwersytecie w Pittsburghu, stwierdziła, że: „Możliwość powiedzenia, że ​​nie przyjmowanie tych leków nie narazi ich przyszłego dziecka na większe ryzyko autyzmu lub zaburzeń uczenia się, ma ogromny wpływ na kobiety z padaczką, które rozważają ciążę”.

Badanie “Maternal Outcomes and Neurodevelopmental Effects of Antiepileptic Drugs” (MONEAD) dotyczyło wpływu leków przeciwpadaczkowych na wyniki zdrowotne matek oraz rozwój neurologiczny dzieci. Celem badania było zrozumienie, jak leki przeciwpadaczkowe przyjmowane przez kobiety w ciąży wpływają na ich zdrowie oraz na rozwój ich dzieci, zarówno w okresie prenatalnym, jak i po urodzeniu.

Prospektywne badanie obserwacyjne objęło kobiety leczone na padaczkę w dwudziestu ośrodkach medycznych w Stanach Zjednoczonych i obserwowano je oraz ich dzieci w trakcie ciąży i kilka lat po porodzie.

Badaniem objęto dzieci w wieku trzech lat. Badano ich zdolności poznawcze. Ich zdolność do rozumienia języka była porównywalna do dzieci w tym samym wieku, które urodziły się u kobiet bez padaczki, co podkreśla, że zarówno lamotrygina, jak i lewetyracetam niosą niskie ryzyko negatywnego wpływu na wyniki poznawcze.

Naukowcy wskazują jednak, że potrzebne są dodatkowe badania, aby ustalić, czy to samo dotyczy innych leków przeciwdrgawkowych, które są mniej powszechne.

Zródło: https://www.sciencedaily.com

Zdjęcie z serwisu Freepik.